A legfontosabb tudnivaló kerti tó karbantartása kapcsán
Az optimális vízminőségre való törekvés a kerti tó karbantartása során
Nagyobb tavaknál ideális esetben egy idő után „beáll” a biológia egyensúly külső segítség nélkül is. Kisebb tavaknál mindig szükséges szűrő alkalmazása, valamint a víz mozgatása. Szinte elengedhetetlen az UV-C készülék használata is, mivel Magyarországon a legnagyobb probléma a zöldalgásodás.
Hosszú évek tapasztalata alapján elmondható, hogy a nagyobb tavak esetében is szükség van szűrőberendezés használatára. A fonalalga nem mindenhol jelenik meg, általában először a vegyszeres kezelést alkalmazzák, és csak gyakori rendszeres fonalalgásodás esetén ruháznak be az I Tronic készülékbe.
Az évközi teendők áttekintése a kerti tó karbantartása során
Kerti tó karbantartása márciusban
- Végezzünk víztesztet (erre szolgál az Aqua Multi-teszt).
- 8 – 10 Co-tól a halakat már lehet etetni.
- Végezzük el a tavaszi tótisztítást, távolítsuk el a tó aljára süllyedt leveleket és növényi maradványokat. Jó tudni, hogy a tóporszívó segítséget nyújthat ebben.
- Ha szükséges, cseréljük a vizet, a tónak maximum az egyharmadát.
- Ha szükséges, cseréljük ki az UV izzót is.
Kerti tó karbantartása áprilisban
- Elérkezett a tóvíz pumpa és szűrőrendszer üzembe helyezésének az ideje.
- Alkalmanként végezzünk víz tesztet is.
Kerti tó karbantartása májusban
- A hőmérséklet emelkedésével a szerves anyagok elszaporodnak a tóban, éppen ezért az algák növekedését még idejében meg kell gátolni, például tó levegőztető pumpával és/vagy tó vízszűrővel kombinált UV-C készülékkel.
- Ha a tóvízszűrő már rendelkezésre áll, adjunk Aqua Bactifit -et ( 1 csomag/250 l vízhez) a tó vízéhez. Ezt a műveletet 2 hetenként ismételjük meg. Közvetlenül a tóba vagy a szűrőbe is adagolhatjuk.
- Telepítsünk oxigéntermelő növényeket; a vízi csigák szintén hasznos fogyasztói a szerves anyagoknak.
Kerti tó karbantartása júniusban
- A hőmérséklet ilyenkor rohamosan emelkedhet, amely elősegíti az algák növekedését és felboríthatja a tó biológiai egyensúlyát.
- Alganövekedés esetén néha elég lehet az Aqua Vital tó tőzeg alkalmazása. Ez a természetes szer pH érték csökkentő és tisztító hatással bír, köszönhetően legalább 40 %-os humuszsav tartalmának.
- Gyors segítséget nyújt az Aqua Clear, vagy a Pond Clear használata is.
- Legyen a keringető-szivattyú folyamatos működésben. Szökőkút vagy vízesés használatával pótlólagos oxigén juttatható a tóba.
- Ellenőrizzük a halak mennyiségét a tóban: maximum 50-70 cm „összhosszt” tehet ki a teljes halmennyiség 1000 liter vizet számítva. Hagyjuk abba az etetést, vagy csökkentsük a halak táplálására szánt mennyiséget.
Kerti tó karbantartása júliusban és augusztusban
- Előfordul, hogy a vízszint – a párolgásnak köszönhetőn – csökken. Ha szükséges, pótoljuk az elpárolgott vízmennyiséget.
- Vágjuk le az elsárgult leveleket és ritkítsuk meg a növényeket, mivel a biológiai bomlás következtében a rothadó levelek túl sok oxigént vonnak el a tóból.
Kerti tó karbantartása szeptemberben
- Itt az ideje a tó takarításának. Vágjuk le az elhervadt növényeket és távolítsuk el a leveleket a tóból.
Kerti tó karbantartása októberben
- A régi, elhalt növénymaradványokat távolítsuk el. Helyezzünk egy hálót a tó fölé, hogy a lehulló leveleket mindennap el tudjuk távolítani.
Kerti tó karbantartása novemberben
- A vízinövényeket akkor védjük a legjobban, ha a tóban szalmát helyeznek közéjük, vagy vízinövénykosárral együtt fagymentes helyen tároljuk. (pl. pincében)
- 8 -10 Co alatti vízhőmérséklet alatt a halak etetését be kell fejezni.
- Távolítsuk el a pumpát a tóból, takarítsuk ki, és tároljuk fagymentes helyen, egy vízzel teli vödörben.
Kerti tó karbantartása december, január és február hónapokban
- A tó most pihen, ebben az időszakban nem kell a pumpát vagy a szűrőt üzemeltetni.
- Helyezzünk befagyás gátlót a tóba. Ezen keresztül oxigénhez jutnak a halak és a növények, és távoznak a keletkező gázok.
- A tó levegőztető, vagy tó vízfűtő készülék használatával is megakadályozhatjuk a tó teljes befagyását.
- Távolítsuk el a havat a jégről.